Moje nowe ulubione pierogi z wędzonym farszem #wegańskieświęta
- Uncle Fila
- Dec 14, 2020
- 2 min read
Wiem. Nie ma lepszych pierogów niż klasyczne, polskie pierogi ruskie. Ale … te też są super i są moimi nowymi ulubionymi pierogami. W wydaniu nieco bardziej świątecznym i całkiem prostym do przygotowania. Farsz takich pierogów jest naprawdę wspaniały: pieprzny, wędzony, umamicznie słony, słodko-kwaśny dzięki dodatkowi żurawiny i lekko cebulkowy.
Kiedy zbliża się świąteczny czas, nagle pojawia się we mnie potrzeba przygotowania dań, które kojarzą mi się z domem, dzieciństwem i błogim spokojem. To również czas, kiedy gotowanie w parę osób jest super sposobem na spędzenie miłego popołudnia. Oznacza to jedno - to po prostu czas na pierogi.

Składniki na 50 sztuk.
Farsz:
400g tofu wędzonego
100g suszonej żurawiny
1/2 łyżeczki czarnego mielonego pieprzu i 1/2 łyżeczki białego pieprzu (lub po prostu więcej czarnego)
2 łyżki jasnego sosu sojowego
3 łyżki wody
szczypta soli
Polecam również: 1 łyżeczka suszonego majeranku i spora szczypta gałki muszkatołowej
2 spore cebule (lub 3 mniejsze)
3 łyżki oleju do smażenia
Ciasto:
400g mąki pszennej (3 szklanki 250ml)
200ml gorącej wody
2 łyżki oleju
1/2 łyżeczki soli
Farsz z wędzonego tofu:
Suszoną żurawinę zalej wrzącą wodą i odcedź po pięciu minutach.
Cebulę pokrój w drobną kostkę i usmaż na oleju na niewielkim ogniu przez około 5 minut, od czasu do czasu mieszając.
Tofu wędzone dokładnie rozdrobnij używając dużych oczek tarki. Możesz także użyć blendera lub widelca.
W sporej misce połącz tofu, żurawinę i cebulę. Dodaj pieprz, sos sojowy, wodę i odrobinę soli. Wymieszaj. Na tym etapie dobrze jest zmiksować ręcznym blenderem farsz w paru miejscach - jedynie częściowo, mniej niż połowę, by całość stała się bardziej jednolita i łatwiejsza w późniejszym lepieniu pierogów.
Spróbuj przygotowany farsz i w razie potrzeby dopraw do smaku.
Ciasto i przygotowanie pierogów:
Mąkę i sól wsyp do dużej miski. Dodaj olej i stopniowo wlewaj gorącą wodę. Zagnieć sprężyste i elastyczne ciasto (ja robię to przy pomocy dłoni, ale możesz tu użyć także robota kuchennego z hakiem do ciasta). Jednolite, miękkie ciasto, które nie klei się do dłoni, przykryj ściereczką lub przejdź do etapu wałkowania i przygotowania pierogów.
Ciasto podziel na dwie części. Na obsypanym mąką blacie cienko rozwałkuj część ciasta na grubość 1-2mm. Z pomocą szklanki lub kieliszka wykrawaj z ciasta kółka (tak jak na zdjęciach). Resztki ciasta zbierz z blatu, by później uformować z nich nową elastyczną kulę (postaraj się zużyć całe ciasto, wałkując je po raz kolejny).
Wycięte kółka rozwałkowanego ciasta wypełniaj pełną łyżeczką nadzienia. Ciasto składaj na pół i palcami sklejaj brzegi. Gotowe do gotowania pierogi układaj na ściereczce, a jeśli nie zamierzasz ich od razu gotować - całość przykryj dodatkową ściereczką.
Gotowanie pierogów:
W dużym garnku zagotuj lekko osoloną wodę.
Do gotującej się wody wrzucaj pierogi. Najlepiej gotować do 20 sztuk na raz.
Pierogi warto zamieszać drewnianą łyżką. Gdy wszystkie wypłyną na powierzchnie - oznacza to, że są gotowe. Najłatwiej wyłowisz je łyżką cedzakową lub z pomocą niewielkiego sitka.
Podawaj świeżo ugotowane. Uwaga: szybko się sklejają. Jeśli zamierzasz zwlekać z jedzeniem, dobrze jest skropić i obtoczyć je w odrobinie oleju.
Porady:
Pierogi najlepiej przygotować mając dobre, mało leniwe towarzystwo. Szczególnie na etapie lepienia, warto mieć jednego lub kilku pomocników, by podzielić się wałkowaniem, wycinaniem kółek z ciasta i wspólnym lepieniem.
Świetnie smakują z pieprzem i dodatkową porcją smażonej cebulki.
Jeśli zamierzasz jeść je kolejnego dnia - będą świetne odgrzane na patelni, dodatkowo podsmażone będą lekko chrupkie z zewnątrz.









Comments