Kolorowe wegańskie mazurki nie tylko na Wielkanoc! Marcepan z wiśniami & orzechy z marakują
- Uncle Fila
- Mar 29, 2021
- 3 min read
Polskie wielkanocne mazurki to wspaniałe ciasta. Istotna jest tu prostota: chodzi o naprawdę kruchy, delikatnie słodki spód, na którym umieszczamy dowolne kremy, nadzienia, owoce i bakalie. Często są to naprawdę rozpustne desery, ale smakowo dorównują najbardziej skomplikowanym cukierniczym eksperymentom. W tym roku zrozumiałem, że 3 pięknie współgrające elementy mazurkowego sukcesu to: 1) wspomniany już kruchy spód 2) tłuściutka, słodka, kremowa masa 3) świeży, kwaśny, owocowy akcent. Połączenie tych trzech czynników sprawia, że deser jest naprawdę pyszny i ciężko skończyć na jednym kawałku.
Prezentuję bazowy przepis na kruche ciasto oraz dwa warianty smakowe: wymagający więcej składników (choć dalej prosty!) - mazurek z wiśniami i marcepanem oraz drugi, naprawdę najprostszy: mazurek z orzechowym słonym karmelem i tropikalnym owocowym akcentem.

Kruchy spód
Składniki na ciasto na dwa mazurki, u mnie około 25x25cm (nie jest potrzebna żadna forma, więc sam możesz dostosować kształt swojego mazurka). Jeśli chcesz przygotować jeden mazurek, przygotuj ciasto z połowy składników i wybierz jeden z wariantów smakowych poniżej.
2 szklanki mąki pszennej lub orkiszowej
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
1/2 szklanki cukru pudru (około 70g)
100g zimnego oleju kokosowego lub wegańskiej margaryny
1/2 szklanki zimnej wody
1/2 łyżeczki soli
1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
W misce lub kielichu blendera połącz wszystkie składniki ciasta oprócz wody. Krótko zagniatając, postaraj się połączyć składniki, tak, by nie zostały żadne grudki oleju, a następnie stopniowo dodając zimną wodę, zagnieć elastyczną kulę ciasta. Przenieś ją do lodówki na przynajmniej 15 minut. W tym czasie, możesz przygotować krem.
Piekarnik rozgrzej do 180 stopni. Między dwoma arkuszami papieru do pieczenia umieść połowę ciasta i rozwałkuj je na dowolny kształt (polecam prostokątny) na grubość około 1cm. Jeśli chcesz, możesz odciąć nożykiem brzegi ciasta i zrolować dłońmi małe wałeczki, by na brzegach mazurka przykleić coś na kształt ramki z ciasta. Proces powtórz z drugą połową ciasta.
Kruchy spód do mazurka nakłuj w paru miejscach widelcem i wsuń do piekarnika na około 15-20 minut, aż zacznie się ładnie rumienić.


Mazurek marcepanowy z wiśniami (składniki na jeden mazurek)
100g mąki migdałowej (lub płatków migdałowych, które należy zmielić na mąkę)
100g cukru pudru
1 spora szczypta soli
2 kieliszki amaretto lub rumu (w ostateczności: sok jabłkowy)
1/2 małej kostki tofu (100g)
2 łyżki soku z cytryny
300g mrożonych wiśni
2 lub 3 łyżki cukru
1 szczypta soli
1 płaska łyżeczka mąki ziemniaczanej
Mąkę migdałową połącz z cukrem, odrobiną soli i 1 kieliszkiem alkoholu. Zagnieć kulę marcepanu (możesz podjadać w międzyczasie).
Z pomocą blendera, zmiksuj kawałek tofu z cytryną i dodatkowym kieliszkiem amaretto. Połącz marcepan z serkiem z tofu, mieszając całość dokładnie przez minutę.
Mrożone wiśnie umieść w garnuszku w dodatkiem cukru i soli, gotuj około 5 minut, do całkowitego rozmrożenia i puszczenia soków. Zbierz kilka łyżek soku z wiśni i wymieszaj w szklance z łyżeczką mąki ziemniaczanej. Dodaj mieszankę do gotujących się wiśni, zmniejsz ogień i mieszaj przez chwilę, aż całość ładnie zgęstnieje.
Na ostudzonym kruchym spodzie rozsmaruj masę marcepanową, a następnie wylej przygotowane wiśnie. Całość możesz obsypać dodatkową porcją płatków migdałowych.




Mazurek orzechowy z marakują i solą (składniki na jeden mazurek)
1/4 szklanki cukru
1/2 łyżeczki soli
150-200ml mleka roślinnego (najpyszniej będzie z tłustym mlekiem kokosowym z puszki, ale z każdym innym będzie smacznie)
3 pełne łyżki masła orzechowego
owoce jednej marakui (lub inne kwaśne owoce: pestki granatu, porzeczki, a nawet małe kawałki plastrów pomarańczy)
garść dowolnych orzechów (najlepiej uprażonych)
Spora szczypta soli (najlepiej większe płatki)
W garnuszku umieść sól i cukier. Podgrzewaj na średnim ogniu, przez parę minut, aż całość się rozpuści i zacznie delikatnie karmelizować. Dodaj mleko roślinne i energicznie wymieszaj. Gotując na małym ogniu, dodaj porcję masła orzechowego i mieszaj jeszcze przez chwilę, aż osiągniesz gęsty, aksamitny krem.
Na ostudzonym kruchym spodzie rozsmaruj krem orzechowy, dodaj owoce, ozdób całość orzechami i oprósz całość dodatkową porcją soli.
Wskazówka: Orzechy używane do ozdobienia mazurków, warto uprażyć w piekarniku przez 5 do 10 minut (w zależności od wielkości kawałków). Można to zrobić w czasie, gdy kruchy spód się piecze. Prażone orzechy zawsze smakują lepiej!




Comments